Red Cross of Constantine - York Rite, Freemasonry
Red Cross of Constantine, York Rite, Freemasonry
United Grand Imperial Council Red Cross of Constantine
COMMITTEES – 2019-2020

CHARTERED CONCLAVES
Gordon A. Davids - Chairman; Richard S. Butterfield, KCC - Vice Chairman; Lloyd F. Christopher, KCC; Richard A. Balas, KCC; Ex-Officio: Grand Almoner David D. Goodwin.

CHARTERS AND DISPENSATIONS
Clyde E. Griffin, KCC - Chairman; Henry L. Lesher, Sr. - Vice Chairman; James C. Herndon, KGC; James A. Pletz; Ex-Officio: Grand Junior General Marcos D. Ostrander.

CREDENTIALS
Thomas F. Miller, KCC - Chairman; Henry L. Lesher, Sr.; John A. Habel, Jr.; Vaughn F. Shafer.

DIVISIONAL AND REGIONAL ASSEMBLIES
Bedford F. Rowland, Jr. - Chairman; Robert A. Elsner - Vice Chairman; Andre E. Lovas; Thomas F. Miller, KCC; Ex Officio: Grand Chancellor Richard V. Travis, KCC.

FINANCE AND ACCOUNTS
James F. Brown, Jr., KCC - Chairman; Joe R. Manning, KGC - Vice Chairman; Richard V. Travis, KCC; Kenneth B. Fischer, KCC, KGC; Ex-Officio: Grand Viceroy Douglas F. Hegyi.

FRATERNAL RELATIONS
Thomas W. Jackson, KGC - Chairman; Erwin W. O'Dell, KGC - Vice Chairman; David D. Goodwin; Larry E. Gray; William R. Miller, KGC.

JURISPRUDENCE AND LAWS
Milton A. Slavin - Chairman; Glen A. Cook - Vice Chairman; Reese L. Harrison, Jr., KGC, KCC; Jeffrey N. Nelson; Ex Officio: Grand Senior General D. Allen Surratt.

MASONIC EDUCATION AND RESEARCH
Pierre G. Normand, Jr. - Chairman; John L. Cooper, III - Vice Chairman; Arturo de Hoyos; John R. Heisner.

NOMINATIONS
James E. Winzenreid, KGC - Chairman; Douglas F. Hegyi - Vice Chairman; D. Allen Surratt and all Past Grand Sovereigns of the UGIC present.

OBITUARIES
Joseph C. Harrison, Jr., KGC- Chairman; The Reverend Ronald E. Wood, Jr., KGC - Vice Chairman; Gary D. Hermann, KGC; Burch E. Zehner, KGC.

RITUALS AND RITUALISTIC MATTERS
Robert A. Goewey, III, KCC - Chairman; W. Bruce Pruitt - Vice Chairman; Stanton T. Brown, II; Kenneth G. Nagel; Marcos D. Ostrander.

TIME AND PLACE
John A. Habel, Jr. - Chairman; Stanley O. Simons - Vice Chairman; David C. Ladd; John Bernard Bamber; Bruce T. Work.

ADVISORY - LONG RANGE PLANNING
James E. Winzenreid, KGC - Chairman; Douglas F. Hegyi - Vice Chairman; Thurman C. Pace, Jr., KGC; James M. Ward, KGC; Joe R. Manning, Jr., KGC; Gary D. Hermann, KGC; Thomas W. Jackson, KGC; Reese L. Harrison, Jr., KGC, KCC; Charles L. Stuckey, KGC; Erwin W. O'Dell, KGC; James C. Herndon, KGC; Rev. Ronald E. Wood, Jr., KGC; Burch E. Zehner, KGC; William R. Miller, KGC; R. Stephen Doan, KGC; Joseph C. Harrison, Jr., KGC; Kenneth B. Fischer, KGC, KCC; D. Allen Surratt; Brian R. Dodson; Bryce B. Hildreth; Marcos D. Ostrander; Richard V. Travis, KCC; and David D. Goodwin.


Contact information may be requested from the Grand Recorder's Office at ugicrcc@sdcoxmail.com.